Liderzy i globalne wyzwania: transformacja technologiczna, kryzys ekologiczny, demograficzny i gospodarczy. Kolejny rok pandemii, inflacja, rosnące koszty życia. Do tego kryzys przywództwa, bańki informacyjne i zglobalizowany świat z nieograniczonym technologicznym modelowaniem zachowań, w którym wiele wizji Lema staje się rzeczywistością. Serialowe ciągi, post-piśmienny tik tok, postępujące intelektualne otępienie ludzi, influencerzy i samotność. Rozdźwięk między światem kobiet i mężczyzn. Na wielu polach czujemy dziś swoiste przesilenie i jednocześnie narastające zmęczenie ludzi. Biznes zastanawia się, jak przetrwać, społeczeństwo – w jakim świecie przyjdzie żyć naszych dzieciom. Jaki jest nowy świat i od czego nie możemy dziś mimo wszystko odwracać oczu? Jacy liderzy piszą dziś scenariusze dla świata?

Spójrzmy z lotu ptaka. Fotograf Johnny Miller w swoim projekcie Unequal Scenes za pośrednictwem zdjęć dronowych różnych miast przedstawia podziały, jakie aktualnie w nich występują. Jego zdjęcie Johannesburga z lotu ptaka pojawiło się na okładce „Time” z tytułem: „Miasto największych nierówności na świecie”. Widzimy bogatą i luksusową dzielnicę Primrose sąsiadują z głodującym Makause.

Rozwarstwienie występuje też między kontynentami, z których jedne są bardziej zaawansowane technologiczne, a inne mają największy przyrost naturalny (np. Afryka, która jest opóźniona gospodarczo i cyfrowo, a na dodatek zagrożona ekologicznie). Jak rozwój tych zjawisk przełoży się na kolejne wielkie ruchy migracyjne? Czy jako świat jesteśmy na to gotowi? Według raportu Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego 274 miliony ludzi potrzebują natychmiastowej pomocy humanitarnej – o 63 procent więcej niż w 2019 roku.

Następne rozwarstwienie widać na poziomie opinii: polaryzacja nawet na poziomie rodzin, radykalizacja stanowisk podsycana algorytmami FB i Google’a. Przereklamowanie i dewaluacja pojęcia demokratyzacji informacji przez rozwój Internetu. To idealny grunt do rodzenia się i umacniania populizmu, czemu sprzyjają: przemęczenie ludzi i ubożenie różnych warstw społecznych, m.in. klasy średniej, oraz narastająca niepewność co do przyszłości bliskiej i dalekiej, co widać szczególnie w badaniach kondycji psychicznej młodych ludzi. Wielkie rewolucje dokonywały się często dlatego, że towarzyszył im ekonomiczny kryzys i pogłębiające się ubóstwo. W Polsce z kolei słyszymy o wizji bankructw wielopokoleniowych firm ze względu na koszty prowadzenia działalności. Na włosku wisi więc przyszłość przedsiębiorstw, mimo że przez wiele lat wszyscy w nich ciężko pracowali, wprowadzali innowacje i dywersyfikowali rynek zbytu. A dziś walczą o przetrwanie.

W tych trudnych czasach, w których świat z miesiąca na miesiąc zmienia swój kształt, do głosu dochodzą osoby, które mają w sobie dużo więcej cech władczych, despotycznych, autorytarnych. W cenie zaczyna być bezkompromisowość, brak etyki i wiara, że cel uświęca środki. Tacy liderzy piszą scenariusze dla świata nie kierując się poczuciem dobra wspólnego, czyli wartościami postrzeganymi jako długoterminowo służące ludzkości, jak: pokój, harmonia, współpraca. To liderzy, którzy działają na rzecz destabilizacji świata, a głównym ich celem jest zdobycie i utrzymanie władzy.

Niestety, czasy niepewności powodują, że mamy tendencję do zwracania się ku liderom, którzy dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa, często za cenę naszej wolności i destrukcji demokratycznych mechanizmów. W takich okolicznościach inni liderzy są często niewidoczni lub postrzegani jako słabi. Wtedy też nie ma miejsca na dialog. Polaryzacja i brak porozumienia przekłada się również na zjawisko upadających demokracji, np. Birma, Mali, Gwinea. Niepokoją też wydarzenia w Rosji, na Kubie, Węgrzech czy Białorusi.

Czy będziemy mieć szczęście znaleźć się w otoczeniu takich ludzi, jak Wasilij Archipow, radziecki wiceadmirał, który w 1962 roku jako jedyny zaprotestował przeciwko ewentualnemu nuklearnemu atakowi z okrętu B-59 podczas kryzysu kubańskiego? Viktor Frankl pisał kiedyś, że „wolności grozi wręcz degeneracja w zwykłą arbitralność, o ile nie będzie przeżywana w kategoriach odpowiedzialności”. Dlatego właśnie proponował, aby Statui Wolności na Wschodnim Wybrzeżu przeciwstawić Statuę Odpowiedzialności na Wybrzeżu Zachodnim.

W wielowarstwowym świecie duża odpowiedzialność spoczywa na liderach. W Instytucie Humanites od lat działamy w oparciu o filozofię wyrażoną w Modelu Spójnego Przywództwa™, która zwraca uwagę na człowieka, rolę liderów biznesowych i społecznych oraz wagę ich wielowymiarowego rozwoju. Instytut Humanites od ponad dekady wskazuje, że bardzo ważnymi kompetencjami przyszłości oprócz krytycznego myślenia są aktywne uczenie się, samoświadomość, sprawność adaptacyjna, rozwiązywanie złożonych problemów, kreatywność, przywództwo, a także wewnętrzny kompas, odporność, wrażliwość społeczna czy inteligencja emocjonalna. Na tych cechach zbudowana jest też odwaga Wasillija Archipowa.

Kwestia etyki jest dziś kluczowa dla rozwoju nie tylko sztucznej inteligencji, ale naszego świata w ogóle. Od niej zależy, czy za kilka dekad przeniesiemy się w świetlaną przyszłość, czy raczej cofniemy do 1984 roku. Orwell pisał: „Jeśli chcesz wiedzieć, jaka będzie przyszłość, wyobraź sobie but depczący ludzką twarz”. Ci, którzy odgrywają pierwszą rolę w cyfrowym świecie, mogą przekraczać granice, nadużywać informacji o klientach, zamykać ich w bańce. Czy istnieje demokratyzacja informacji? Nie, bo dostęp do niej bynajmniej nie jest równy, ale bardzo transakcyjny, naznaczony duża luką kompetencji cyfrowych. Kompetencje te wymagają filtrowania, dociekania, a w społeczeństwach mało mamy osób niesterowanych, niepodatnych na coraz bardziej zaawansowane algorytmy i fake newsy. To daje przestrzeń do jeszcze większego sterowania masami, co widać chociażby w tym, jaką rolę odgrywa dziś dezinformacja i profilowanie w walce wyborczej, referendach czy w nasilającym się konflikcie na Wschodzie. Jedną z ostatnich myśli Stephena Hawkinga, wielkiego fana cyfrowego świata, było to, że nowa technologia może stać się bronią dającą dostęp do niezwykłej władzy jednostkom.

Skąd jednak brać spójnych liderów? To tym trudniejsze, że w konfrontacji z populistami ich spójność może wydawać się słabością. Tego też uczymy się z historii. Przesilenie, eksplozja zła dawały przestrzeń na swoiste oczyszczenie i grunt do powrotu do fundamentalnych wartości, jak dobro, uczciwość, sprawiedliwość.

Czy zatem patrząc na obecną rzeczywistość wchodzimy do czarnej dziury, która paradoksalnie jest kumulacją/źródłem energii do zmiany?

Każdy z globalnych trendów transformacji technologicznej, ekologii, demografii, globalizacji dotyka na koniec człowieka – nas samych i naszych rodzin. Jaka jest kondycja współczesnego człowieka? Jednym z wyrazów jego zagubienia jest narastająca samotność. Pandemia jedynie uwypukliła skalę narastających przez lata depresji czy samotności, która dotyka 1/3 naszej populacji. Człowiek ulega stopniowej degradacji, także intelektualnej. Współczynnik IQ na świecie w ostatnich latach wykazuje tendencję spadkową. Po latach bezkrytycznego patrzenia na rozwój nowych technologii dzisiaj coraz częściej mówi się już nie tylko o związanych z nimi szansach, ale również o zagrożeniach. O tym, że człowiek z podmiotu staje się coraz bardziej obiektem sprowadzanym do impulsu, algorytmu. Dzięki nowym technologiom możemy pracować z dowolnego miejsca na ziemi, ale niejako jesteśmy na smyczy. Żyjemy w bardzo szybkim, zglobalizowanym świecie, gdzie stawia się przede wszystkim na sukces i wyniki. Jesteśmy coraz bardziej wyczerpani liczbą bodźców i pułapką krótkowzroczności. Koncentrując się na tu i teraz, możemy jednocześnie zgubić coś, co z perspektywy długoterminowej jest dużo ważniejsze. Chodzi o to, by wiedzieć, kim jesteśmy, co i dla kogo robimy, czy jest to komuś potrzebne.

Wierzę, że nie jest za późno, by budzić człowieka w człowieku i że wbrew temu, co mówi popularny w ostatnich latach Yuval Harari, człowiek to jednak coś więcej niż rozum, instynkt, algorytm i konsumpcja. Od lat promuję impact investment i wierzę w niewykorzystany ciągle społeczny wpływ liderów biznesu.

Jakie scenariusze dla świata chcą pisać współcześni liderzy? Od czego jeszcze nie możemy odwracać oczu? O tym mówiliśmy podczas IX Konferencji Instytutu Humanites „Spójne Przywództwo™. Człowiek i Technologia”, która odbyła się 10 marca 2022 roku.

Tematy, które podjęliśmy:

  • Lider – Człowiek (m.in. Czy homo jest jeszcze sapiens? Czy można wyjść z czarnej dziury?)
  • Lider w Relacji (m.in. -Dlaczego dzisiejsze kobiety powinny zadbać o mężczyzn? Jak szukać podobieństw, gdy wszystko nas różni? Prezentacja wyników II edycji badania „Well-working. Odpowiedzialność Rodzinna Biznesu”, wręczenie nagród Firmy Przyjaznej Rodzinie/Firmy Przyjaznej Człowiekowi)
  • Lider w Biznesie, Gospodarce, Technologii (m.in. Raport o stanie świata, Boska Moc – komputery kwantowe oczyma młodych, Decyzje w trudnych sytuacjach, Wolność człowieka – rzeczywista czy urojona? Determinizm czy sprawczość – liderzy i ich scenariusze dla świata)
  • Lider dla Społeczeństwa – Przywództwo 6. Poziomu (gościem specjalnym będzie twórca Grupy Arche Władysław Grochowski, a słowo na koniec tradycyjnie wygłosił Józef Wancer, autor książki „My Way”).

Konferencja to wyjątkowe, eklektyczne spotkanie dla Liderów Biznesu (właścicieli firm i najwyższej kadry zarządzającej), łączące wiele perspektyw z różnych ról i obszarów wokół filozofii Spójnego Przywództwa w dobie Rewolucji 4.0. Od dekady spotykają się tu kluczowi przedsiębiorcy, myśliciele, naukowcy, a także przedstawiciele świata sztuki.

W 2022 roku gościliśmy m.in. naukowców ze świata astronomii, fizyki kwantowej, socjologii, psychologii czy muzyki. To tutaj wyznacza się trendy, porusza ważne dla współczesnych liderów tematy, łączy różne światy wokół: przywództwa, człowieka i technologii, wskazując, że największym wyzwaniem transformacji technologicznej i ekologicznej będzie zmiana społeczna i miejsce człowieka w nowej ekonomii 5.0.

Pobierz raport podsumowujący IX Konferencję dla Liderów Biznesu „Spójne Przywództwo™. Człowiek i technologia”

Poznaj prelegentów 9 Konferencji Spójne Przywództwo  – Człowiek i Technologia™

Jest prezesem Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz współzałożycielką THINKTANK. Ponadto, była szefem Programu Informacji i Komunikacji Komisji Europejskiej w Polsce i Bułgarii, gdzie przygotowywała te kraje do członkostwa w UE. Pełniła też funkcję kierownika projektów międzynarodowych, m.in. w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz Partnerstwa Wschodniego.

polski poeta, dziennikarz oraz prezenter radiowo-telewizyjny. Pracował w radiu Tok FM, TVN (program „Uwaga”), Programie 3 Polskiego Radia (audycje „Polska według Polaków”, „Wszystko, co najważniejsze” oraz „Według Polaków”), TVP2 („Pytanie na śniadanie”). Od 2020 roku autor podcastu o dobrym życiu – K3.

Jest współtwórcą i dyrektorem programowym Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites, a także autorem pierwszej polskiej syntezy „Etyka sztucznej inteligencji. Wprowadzenie”. Ponadto, prowadzi projekt w Grupie Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI) w KPRM.

zakonnica (werbistka), filozof, etyk i bioetyk, profesor nauk humanistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Za książkę „O sytuacjach bez wyjścia w etyce” otrzymała Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Znak”. Autorka książki „Widok stąd. Dlaczego działamy tak, a nie inaczej?”

Przewodnicząca Rady Instytutu Humanites, była Wiceprezes Zarządu UFG i Link4 TU. Kierowała też zespołem ds. ubezpieczeń w modelu direct w Polskiej Izbie Ubezpieczeń. Jest absolwentką Wydziału Resocjalizacji Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Bankowości na Uniwersytecie Warszawskim.

Jest studentem Zarządzania w Alternatywnej Szkole Biznesu i Rozwoju Osobowego oraz pracuje jako Senior Fullstack Engineer w AcaiSoft. Oprócz tego, pasjonuje się nowymi technologiami, świetną kawą i przemyślanym designem. Zajmuje się też automatyzacją rzeczy codziennego użytku.

Jest innowatorką, inwestorką oraz przedsiębiorczynią, a także doświadczoną C-Level menadżerką. Ponadto, jest pionierką rynku fintech w obszarze direct w regionie CEE oraz fundatorką Instytutu Humanites – think&do tanku zajmującego się rozwojem Spójnego Przywództwa™ i kapitału społecznego. Łączy tematykę człowieka i technologii. Jest też autorką Modelu „Wioski” Ekosystemu Społecznego oraz Modelu Spójne Przywództwo™.

Psycholog, profesor nauk humanistycznych, członek Komitetu Psychologii PAN oraz przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej, pracownik naukowy Uniwersytetu SWPS. Specjalizuje się w psychologii zachowań społecznych (mechanizmy ulegania wobec zewnętrznego nacisku i manipulacji społecznej) oraz w psychologii emocji i motywacji. Autor licznych publikacji i artykułów naukowych.

Kulturoznawczyni, socjolożka, antropolożka kultury. Profesorka nauk społecznych. Kierowniczka Katedry Metod Badania Kultury i Ośrodka Badań Młodzieży w Instytucie Stosowanych Nauk społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, prezeska Zarządu Fundacji Obserwatorium Żywej Kultury – Sieć Badawcza. Członkini Komitetu Socjologii PAN. Współpracuje z licznymi instytucjami badawczymi i organizacjami pozarządowymi w Polsce i za granicą.

Harfistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Kierunkowe studia w zakresie gry na harfach historycznych odbyła na prestiżowej uczelni Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii. Laureatka wielu konkursów muzycznych, m. in. I nagrody w konkursie instrumentalnym Union Francaise des Artistes Musiciens w Paryżu oraz Ogólnopolskim Konkursie Duetów z harfą w Cieszynie.

Ekonomista, bankowiec, szachista – Mistrz FIDE. Od 2017 r. prezes zarządu BNP Paribas Bank Polska S.A. W latach 2020-2023 zajmował miejsce w czołowej trójce rankingu Bankowiec Roku organizowanym przez Magazyn Forbes. Od wielu lat konsekwentnie patronuje inicjatywom na rzecz propagowania różnorodności, równości płci oraz wspierania działalności przedsiębiorczych kobiet. W 2018 r. otrzymał nagrodę specjalną Male Champion of Change, Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.

Z wykształcenia jest ekonomistą, pedagogiem, certyfikowanym trenerem biznesu, z zamiłowania artystą. Co roku nas zaskakuje, współpracując z muzykami oraz artystami z całego świata. Wprowadził tysiące ludzi w muzykowanie w oryginalnych orkiestrach. Jego praca obejmuje warsztaty i działania edukacyjne, zaczynając od przedszkoli, a kończąc na współpracy z dyrektorami oświaty oraz prezesami zarządów światowych spółek.

Przedsiębiorca, właściciel i prezes zarządu Arche SA. W ramach działalności deweloperskiej wybudował 10 tys. mieszkań, 19 hoteli oraz 27 restauracji. Zatrudnia 2000 osób. W kwietniu 2014 r. wraz z żoną założył Fundację Leny Grochowskie, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz pomaga im się usamodzielniać. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu i nagrodą Nansen Refugee Award.

Jest ekspertką w zarządzaniu kapitałem ludzkim i wiedzą oraz pełni funkcję Wiceprezesa Instytutu Humanites. Ponadto, przez ostatnie 10 lat była odpowiedzialna za zasoby ludzkie w instytucjach rynku finansowego. Wcześniej też pracowała jako Knowledge Manager w branży konsultingowej dla Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadziła również projekty z zarządzania talentami i kompetencjami, wdrażała modele kompetencji oraz programy rozwoju przywództwa.

Jest wizjonerką polskiej przedsiębiorczości rodzinnej, a także strategiem i doradcą. Od lat wspiera biznesy rodzinne w zakresie strategii rozwoju, sukcesji oraz zarządzania zmianą międzypokoleniową. Ponadto, jest członkiem IFERA, wykładowcą MBA oraz autorką książek, takich jak „Stawka większa niż biznes” i „Model BELIEFS”. Dodatkowo, jest założycielem i prezesem Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Profesor psychologii, specjalizujący się w psychologii osobowości, psychologii społecznej, psychologii motywacji. Profesor na Uniwersytecie SWPS. Członek redakcji czasopism naukowych: „Czasopisma Psychologicznego”’, „Przeglądu Psychologicznego” oraz „Kwartalnika Psychologii Rozwojowej”; współpracuje z redakcją miesięcznika „Charaktery”.

Obecnie pełni funkcję Head of CEE & MEA w eStoreMedia, rozwijając biznes w Europie Środkowo-Wschodniej, Bliskim Wschodzie oraz Afryce. Ponadto, jest byłym Dyrektorem Zarządzającym w Sociomantic Labs i odpowiadał za rozwój biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej w dunnhumby. Pełnił funkcję Dyrektora Marketingu w PKP Intercity SA, gdzie był odpowiedzialny za strategię marketingową największej firmy kolejowej w Polsce.

Dziennikarz radiowy i prasowy, reportażysta, twórca i główny prowadzący Raportu o stanie świata. Był wieloletnim pracownikiem francuskiego radia RFI i sekcji polskiej BBC. W latach 90. był korespondentem polskich mediów w Londynie. Dziennikarz Roku 2020 w konkursie Grand Press, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż o Kurdach.

Redaktorka i dziennikarka w TVN24.pl, współpracowała z wieloma redakcjami, np. Puls Biznesu, Onet.pl i gazeta.pl, Newsweek Psychologia, Harvard Business Review, Forbes Women, Vogue, National Geographic. Od 2013 roku prowadziła blog www.nakawie.pl, zainteresowana przedsiębiorczością oraz wpływem transformacji cyfrowej na człowieka i jego ekosystem. Napisałam książkę „Twarze polskiego biznesu. Rozmowy Na Kawie” z wywiadami z czołowymi twórcami polskiego biznesu.

Przez ostatnie 20 lat pracowała w rodzinnej firmie produkującej izolacje i uszczelnienia dla przemysłu oraz budownictwa, awansując od asystentki do Wiceprezesa i Dyrektora Generalnego. Ponadto, ukończyła studia na Université Paris Diderot, SGH w Warszawie, Erasmus University of Rotterdam oraz Uniwersytecie Gdańskim. Jest też absolwentką Akademii Psychologii Przywództwa oraz studium Autorytety pod kierownictwem Jacka Santorskiego.

Jest dyrektorem Academia Rerum Socialium – Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UMK w Toruniu. Ponadto, jest socjologiem kultury, rodziny oraz antropologiem społecznym. Dodatkowo, jest stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz tygodnika „Polityka”. Był także członkiem Komitetu Polityki Naukowej oraz Zespołu ds. Polityki Rodzinnej Prezydenta RP. Został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz medalem „Thorunium” za zasługi dla Torunia. Jest autorem kilkunastu książek, w tym kryminału historycznego.

Jego misją jest wspieranie innych w osiąganiu pełnego potencjału.  Country Manager Poland & CEE w Tradedoubler od ponad 15 lat. Jest członkiem zarządu firmy notowanej na giełdzie w Sztokholmie, gdzie wpływa na strategię globalnej organizacji. Jego pasją jest tworzenie kultury dobrostanu.  Zdobywca licznych nagród za przywództwo i zarządanie, takich jak E-Commerce Champion 2023, Great Place To Work, The Best of Wellbeing, Grand Prix Dream Employer, People Innovation. Jest certyfikowanym coachem, trenerem FRIS i doradcą ds. zaangażowania zespołów.

Jest dziennikarką, autorką książek oraz reżyserką spektakli teatralnych. Znana jest z audycji „Dzieci wiedzą lepiej” oraz „Myślidziecka 3/5/7”, a także programu „Zagadkowa niedziela” w Polskim Radiu. Ponadto, pełni funkcję ambasadorki Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Jest też jurorką Konkursu na najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży Festiwalu Dwa Teatry oraz Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”. Została uhonorowana Nagrodą Safony oraz tytułem Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.

Fizyczka, profesorka UW. Kieruje Grupą Badawczą „QCAT” na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w technologiach kwantowych, optyce kwantowej i wykorzystaniem grafenu. Pracowała w Max Planck Institute for the Science of Light i oraz na Uniwersytecie w Erlangen-Norymberdze. Była profesorem wizytującym na Uniwersytecie Oxfordzkim. Kierowała i obecnie kieruje wieloma krajowymi i międzynarodowymi projektami. Współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi. Jest ekspertem Komisji Europejskiej, recenzentem czasopism naukowych.

Dyrektorka ds. technologii, inżynierka w IBM Industry Research w obszarze rozwiązań chmurowych i analitycznych. Autorka ponad 100 publikacji, 3 rozdziałów w książkach oraz posiadaczka 90 patentów. Specjalizacje: badania, rozwój, rozwiązywanie problemów, wystąpienia publiczne, rozwój biznesu, innowacje, rozwiązania przemysłowe, analityka, big data, media społecznościowe, strategie techniczne, marketing, partnerstwa strategiczne.

Prezydent Konfederacji Lewiatan, wcześniej wiceprezydent (2006-2019). Karierę rozpoczął w Banku Cetelem (Paribas), potem w zarządzie Lukas Bank (Credit Agricole) i Grupie Orange. Były prezes Work Service S.A. (2016-2018) i Francuskiej Izby Gospodarczej w Polsce (2010-2017). Zasiada w radzie nadzorczej AXA Polska, przewodniczy Radzie Programowej Polskiego Forum Obywatelskiego, jest członkiem Rady Dyrektorów Atlantic Council i zarządu Fundacji Centrum im. Bronisława Geremka.

Dyrektor Naczelny ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w KGHM Polska Miedź S.A. Z tematyką rozwoju potencjału ludzkiego związana zawodowo od ponad 20 lat. Pełniła funkcję członka zarządu w międzynarodowej firmie doradczo-szkoleniowej AchieveGlobal, zarządzała Departamentem Szkoleń i Jakości w PKO BP S.A., pełniła funkcję Dyrektora Biura Zarządu i Rozwoju Kadr oraz Pełnomocnika Zarządu ds. Spraw Dialogu Społecznego w Przewozach Regionalnych Sp. z o.o.

Astrofizyk, interesuje się zastosowaniem nowoczesnych technik obliczeniowych do rozwiązywania problemów naukowych. Jako astronom pracuje m.in. nad wykrywaniem i klasyfikacją przejściowych zjawisk astrofizycznych, takich jak supernowe. Bada ewolucję gwiazd, struktury naszej i odległych galaktyk, poznawanie rozkładu ciemnej materii, rozszerzania się Wszechświata i czarne dziury. Zaangażowany w projekt OGLE oraz misję kosmiczną Gaia. Popularyzator astronomii.

Jest honorowym przewodniczącym rady nadzorczej BNP Paribas S.A. i byłym prezesem Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas S.A. i Banku BGŻ. Ponadto, przez blisko 25 lat był związany z Citibankiem, gdzie pełnił funkcje kierownicze w filiach w Japonii, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Dodatkowo, jest absolwentem ekonomii na City College Uniwersytetu Nowojorskiego oraz zarządzania na Uniwersytecie Webster w Wiedniu. Został też odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Odrodzenia Polski za swoje osiągnięcia w bankowości.

Jest prawnikiem oraz byłym Prezesem Zarządu Skanska SA w Polsce, a także Wiceprezesem Wykonawczym Zarządu Światowego Grupy Skanska w Sztokholmie oraz Prezesem Skanska Czechy i Słowacja. Ponadto, jest członkiem Międzynarodowej Rady Doradców CEELI, Rady Instytutu Humanites oraz szefem ekspertów Instytutu Biznesu Rodzinnego. Dodatkowo, pełni funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Ośrodka Profilaktyki Nowotworowej w Poznaniu.