Wojna, pandemia, inflacja, kryzys wartości, transformacja technologiczna, przyszłość Ziemi i samotność to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi musimy się zmierzyć. Człowiek, który żyje w latach 20. XXI wieku, nie ma lekko, ponieważ zmaga się z wieloma trudnościami. Chwilę wcześniej, kiedy już myślał, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, sięgnął gwiazd i przeraziła go egzystencjalna pustka. Lęk i wyczerpanie czynią go podatnym na populizm oraz na radykalizację poglądów, a także sprawiają, że coraz trudniej odnajduje motywację do pracy i życia. Wszystkie te wyzwania współczesności dotykają nie tylko jednostki – są one również widoczne w szerszej skali: na poziomie społeczeństw czy organizacji.

Zdjęcie z konferencji Spójne Przywództwo™
podpis podpis podpis

W 2023 roku już po raz dziesiąty odbyło się niezwykłe wydarzenie dla świata biznesu czyli Konferencja „Spójne Przywództwo™. Człowiek i Technologia”, która jako jedna z nielicznych w Polsce nie skupia się na zwyczajowych aspektach biznesowych, jak np. zwiększenie sprzedaży czy prezentacja raportów płacowych.

Od ponad dekady wydarzenie to wiąże wątki humanistyczne, technologiczne i gospodarcze, eklektycznie łącząc grono ekspertów, właścicieli firm i kluczową kadrę zarządzającą. Dzięki temu zwiększa świadomość kompleksowości rozwoju technologicznego oraz wskazuje na jego wieloaspektowe skutki, zderzając świat mikro i makro. Zwraca także uwagę na potrzebę długoterminowego spojrzenia i poszukiwania odpowiedzi poza silosami, w obszarach niepowiązanych bezpośrednio z biznesem czy technologią.

Zdjęcie z konferencji Spójne Przywództwo™

Zofia Dzik, prezeska fundacji Instytut Humanites oraz pionierka impact investmentu w Polsce, a także pomysłodawczyni i organizatorka Konferencji „Spójne Przywództwo™. Człowiek i Technologia”, corocznie wytrąca uczestników z poziomu komfortu.

Już kilka lat temu podczas konferencji analizowano przestrzeń wolności ludzi oraz to jaki wpływ na życie człowieka będzie miała sztuczna inteligencja. Nastąpiło także zinstytucjonalizowanie dotychczasowych działań Humanites w obszarze odpowiedzialnego rozwoju nowych technologii i powołanie do życia międzynarodowego Centrum Etyki Technologii (CET). Dzisiaj, w dobie święcącego triumfy Chatu GPT, widzimy, jak dalekowzroczne były tamte prognozy. 

Co roku Konferencja dla Liderów Biznesu – „Spójne Przywództwo™ Człowiek i Technologia” ma swój motyw przewodni, więc patrząc na ludzkość doświadczoną pandemią, wojną czy inflacją, Zofia Dzik podjęła temat lęku. Nie są od niego wolni ani nasi pracownicy, ani kontrahenci, i wreszcie my sami. Na te wyzwania szukało odpowiedzi nietuzinkowe grono prelegentów ze świata filozofii, psychiatrii, technologii, biznesu, nauki i sztuki.

Podczas wydarzenia wzrok prelegentów powędrował również w Kosmos. Technologie kosmiczne, podobnie jak AI, będą miały w najbliższej przyszłości niebagatelne znaczenie dla biznesu, społeczeństw i ludzi, w szczególności w kontekście rozpoczynającego się nowego, globalnego wyścigu zbrojeń.

Zdjęcie z konferencji Spójne Przywództwo™

Jeszcze niedawno ludzkość spoglądała w gwiazdy z optymizmem, wierząc, że któregoś dnia Wszechświat nie będzie miał już przed nią żadnych tajemnic. Dziś Kosmos staje się szansą dla biznesu, dzięki dynamicznemu rozwojowi przemysłu kosmicznego i rosnącemu zastosowaniu innowacji w wielu dziedzinach gospodarki. Jest także areną gwiezdnych wojen pomiędzy Chinami, USA i Unią Europejską, a dla niektórych, jak Elon Musk, stanowi plan awaryjny dla ludzkości, mimo sprzeciwu aktywistek klimatycznych, które twierdzą, że planeta B nie istnieje. Nad tymi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy, w tym emerytowany dyrektor NASA John F. Hall, Jr oraz ekspertka polskiego sektora kosmicznego Kinga Gruszecka.

W tematykę lęku wprowadził uczestników w godzinnym spotkaniu online uznany psychiatra i psychoterapeuta prof. Bogdan de Barbaro. Motywem przewodnim, nawiązującym do tytułu bestsellerowej książki Nassima Taleba, była antykruchość.

Temat liderów wobec inwazji lęku kontynuował dr Cezary Żechowski, kierownik Katedry Psychologii Klinicznej UKSW. Filozof Tomasz Mazur zastanawiał się czy w obliczu inwazji lęku potrzebujemy w roli liderów raczej stoików, czy też pozytywnych rebeliantów? Z kolei artystka kabaretowa Katarzyna Pakosińska zabrała nas w przestrzeń śmiechu jako jednego z antidotum na lęk i stres.

Świat, w którym żyjemy, popadł w wielokryzys – termin wprowadzony przez historyka gospodarczego Adama Tooze’a. Obejmuje on połączone skutki pandemii koronawirusa, wojny w Ukrainie, napięć międzynarodowych, inflacji oraz wzrostu cen energii. Dodatkowo, nadciągająca katastrofa klimatyczna i dynamiczny rozwój nowych technologii mają coraz większy wpływ na każdą sferę życia człowieka, jednak bez dostatecznych mechanizmów regulacyjnych. Bycie liderem biznesu w takich czasach to ogromne wyzwanie.
Instytut Humanites już od 12 lat bije na alarm, przestrzegając przed skutkami rosnącej epidemii depresji, samotności oraz rozpadu relacji międzyludzkich. Ponadto, rozwój nowych technologii, za którym nie nadążają regulacje i dostateczny namysł etyczny, stanowi kolejne wyzwanie.

Wobec tych wyzwań potrzebujemy odważnych, niebojących się trudnych pytań, widzących szeroko, więc przede wszystkim spójnych liderów. Bowiem miejsce, w którym znalazł się świat, jest w ogromniej mierze efektem tego, że zbyt często przymykamy oczy na „małe zło” oraz nieetyczne zachowania firm. Widać to chociażby po Mistrzostwach Świata w Katarze czy po roku wojny w Ukrainie i liczbie firm, która ciągle prowadzi biznes „as usual” z Rosją, bez dostatecznego zewnętrznego sprzeciwu kontrahentów i klientów.

Jednak we współczesnym świecie nie można już tylko mówić – trzeba działać. Dlatego Instytut Humanites został innowacyjnie utworzony jako think&do tank.

W dziale „think” znajdziemy wszelkie opracowania i raporty, a także autorskie modele biznesowe stworzone przez założycielkę Instytutu jak: Model Spójnego Przywództwa™; Model Wioski™ (rozwoju ekosystemu społecznego) oraz Model Pętli, na bazie których Humanites uruchamia projekty systemowe.

Z kolei do obszaru „do” zaliczymy m.in.

– Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites, które od kilku lat działa szeroko na rzecz propagowania idei odpowiedzialnych technologii. Na konferencji mogliśmy posłuchać m.in. Macieja Chojnowskiego, dyrektora Centrum Etyki Technologii, który współtworzy CET oraz Zofii Dzik, prezeski Instytutu.

Globalny Ruch Społeczny „Dwie Godziny dla Rodziny | dla Człowieka”. Ogromne przedsięwzięcie, do którego jak dotąd przystąpiły tysiące firm z 59 państw na świecie i sprawiły że akcja ta stała się pierwszą kampanią społeczną z Polski o globalnym zasięgu.

Akademia Przywództwa Liderów Oświaty (APLO) – pierwszy w Polsce program rozwoju przywództwa w edukacji. To właśnie na tę inicjatywę są przeznaczone środki pozyskane ze sprzedaży biletów na konferencję Spójne Przywództwo™  – Człowiek i Technologia. Celem projektu jest rozwój kluczowych kompetencji młodego pokolenia takich np. jak wewnątrzsterowność, ciekawość poznawcza, krytyczne myślenie, inteligencja emocjonalna i wytrwałość, poprzez wysoko poziomowe kształcenie kadr zarządzających w edukacji. Ponadto, w 2023 roku ruszyła XIV edycja programu APLO, który ma już ponad 400 absolwentów na wszystkich poziomach edukacji i wpływ społeczny ponad 1,5 miliona dzieci i młodzieży.

Konferencja Spójne Przywództwo™. Człowiek i Technologia organizowana jest w duchu „think&do” Instytutu Humanites, ponieważ łączy przestrzeń generowania nowych idei z prezentowaniem konkretnych praktyk i przykładów spójnego przywództwa. Ponadto, stawia sobie za cel promowanie postaw liderów, którzy łączą swoją wewnętrzną spójność oraz innowacyjny rozwój swoich firm. W 2023 roku gościem specjalnym Konferencji w sekcji „Lider dla Społeczeństwa — Lider 6. Poziomu” był Adam Rozwadowski, założyciel i wieloletni prezes zarządu Grupy ENEL-MED. A słowo na koniec tradycyjnie wygłosił Józef Wancer, wyjątkowa postać w polskiej bankowości i autor biograficznej książki „My Way”.

Jedną z ważniejszych zasad konferencji Spójne Przywództwo™. Człowiek i Technologia” jest różnorodność prezentowanych stanowisk. To bezpośredni efekt filozofii reprezentowanej przez Instytut Humanites, ponieważ zdaniem Zofii Dzik podejście silosowe nie ma sensu. Jest to ten model zarządzania, w którym rzeczywistość dzieli się na niekontaktujące się ze sobą i często rywalizujące wzajemnie segmenty. Brak twórczej wymiany myśli ogranicza kreatywność, rywalizacja generuje wrogość i separowanie się. Pracując w ten sposób, gotujemy sobie rzeczywistość pełną lęku i agresji. Dodatkowo, na poziomie firmy skutkuje to niekonkurencyjnością; na poziomie globalnym – rozlicznymi tragediami, z którymi muszą sobie radzić najczęściej ci, którzy najmniej się do nich przyczynili.

Zofia Dzik przekonuje, że współczesny lider musi jednocześnie poradzić sobie ze światem, w którym podejście silosowe zdążyło narobić rozlicznych szkód i zarazem próbować zbudować go na nowo. Żeby podjąć się tego zadania, potrzebuje szerokiej koalicji z bardzo różnorodnymi ludźmi i organizacjami.

Co istotne, współczesny lider to właściwie coraz częściej liderka. Liczne badania pokazują, że przyłączanie się kobiet do procesu zarządzania opłaca się biznesowi oraz sprawia, że staje się on lepszy dla tych, na których losy wpływa. Drugą stroną tego zjawiska jest narastający konflikt, który możemy dostrzec tak na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Ponadto, efektem jest pogłębiające się zjawisko samotności kobiet i mężczyzn oraz kryzys męskości i idąca z nim w parze radykalizacja świata mężczyzn. Jak zbudować nowy deal damsko-męski podczas konferencji zastanawiał się m.in. socjolog prof. Tomasz Szlendak, który kontynuował swoje rozważania z konferencji Spójne Przywództwo™. Człowiek i Technologia z 2022 roku.

Twórczyni konferencji tworząc coroczną Agendę, trafnie wychwytuje najważniejsze trendy, tak w wątkach humanistycznych, jak również technologicznych i geopolitycznych. W tym roku do wspólnej dyskusji o trendach doprosiła Zuzannę Skalską, współzałożycielkę FutureS Thinking Group, oraz Sebastiana Ptaka – wieloletniego prezesa zarządu firm z obszaru nowych technologii.

Podczas panelu głównego prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska, Zofia Dzik i konsultant Banku Światowego Andrzej Halesiak zastanawiali się, czy możliwe jest ocalenie świata w starym paradygmacie. Zorganizowano też dyskusję pomiędzy wszystkimi uczestnikami w grupach wokół tego, dokąd chcemy zmierzać jako Polska i co może stać się spoiwem, które na nowo scementuje społeczeństwo.

Dziękujemy za spotkanie na X Konferencji Instytutu Humanites „Spójne Przywództwo™. Człowiek i Technologia”, która odbyła się 23 marca 2023 roku.

Pobierz raport podsumowujący X Konferencję dla Liderów Biznesu „Spójne Przywództwo™. Człowiek i technologia”

Poznaj prelegentów 10 Konferencji Spójne Przywództwo  – Człowiek i Technologia™

Bogdan de Barbaro - gość Konferencji Spójne Przywództwo™

Jest psychiatrą i psychoterapeutą oraz emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodatkowo, pełnił funkcję kierownika Zakładu Terapii Rodzin oraz Katedry Psychiatrii UJ. Ponadto, jest superwizorem psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Maciej Chojnowski - - gość Konferencji Spójne Przywództwo™

Jest współtwórcą i dyrektorem programowym Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites, a także autorem pierwszej polskiej syntezy „Etyka sztucznej inteligencji. Wprowadzenie”. Ponadto, prowadzi projekt w Grupie Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI) w KPRM.

Daria Gelata - gościni Konferencji Spójne Przywództwo™

Uczennica II klasy 3 Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, laureatka konkursu „Cosmic Challenge Pathfinder”. Uczestniczka wyjazdu do obserwatorium Pic du Midi de Bigorre we Francji.

Kinga Gruszecka - gościni Konferencji Spójne Przywództwo™

Prezeska Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego. Nagrodzona tytułem Nadziei Polskiego Sektora Kosmicznego w konkursie Konstelacje 2019. Ukończyła studia licencjackie z stosunków międzynarodowych i kulturoznawstwa oraz studia magisterskie z zarządzania.

Jest nauczycielem w warszawskim Liceum Vizja oraz wykładowcą w Biurze Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska. Ponadto, pełnił funkcję doradcy prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej w latach 2017–2021 i był dyrektorem ds. współpracy międzynarodowej w NASA. Został też uhonorowany nagrodą Spaceship Earth Award przez NASA.

Jest współczesnym praktykującym stoikiem, doktorem filozofii oraz absolwentem Instytutu Filozofii UW. Dodatkowo, jest założycielem Centrum Praktyki Stoickiej oraz autorem podcastu „Ze stoickim spokojem”. Pełni też funkcję wicedyrektora i Koordynatora Programu Matury Międzynarodowej w 2 Społecznym LO im. Pawła Jasienicy w Warszawie.

Małgorzata Bonikowska - gościni Konferencji Spójne Przywództwo™

Jest prezesem Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz współzałożycielką THINKTANK. Ponadto, była szefem Programu Informacji i Komunikacji Komisji Europejskiej w Polsce i Bułgarii, gdzie przygotowywała te kraje do członkostwa w UE. Pełniła też funkcję kierownika projektów międzynarodowych, m.in. w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz Partnerstwa Wschodniego.

Zdzisława Cwalińska-Weychert - gościni Konferencji Spójne Przywództwo™

Przewodnicząca Rady Instytutu Humanites, była Wiceprezes Zarządu UFG i Link4 TU. Kierowała też zespołem ds. ubezpieczeń w modelu direct w Polskiej Izbie Ubezpieczeń. Jest absolwentką Wydziału Resocjalizacji Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Bankowości na Uniwersytecie Warszawskim.

Piotr Gospodarczyk - gość Konferencji Spójne Przywództwo™

Co roku nas zaskakuje, współpracując z muzykami oraz artystami z całego świata. Wprowadził tysiące ludzi w muzykowanie w oryginalnych orkiestrach. Jego praca obejmuje warsztaty i działania edukacyjne, zaczynając od przedszkoli, a kończąc na współpracy z dyrektorami oświaty oraz prezesami zarządów światowych spółek.

Paweł Borys - gość Konferencji Spójne Przywództwo™

Jest prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju, ekonomistą oraz menadżerem specjalizującym się w bankowości i polityce gospodarczej. Pełni też funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Ponadto, był dyrektorem zarządzającym w PKO Banku Polskim S.A. oraz został uznany przez miesięcznik Sukces za jednego z najlepszych polskich menadżerów przed czterdziestką.

Krzysztof Dziardziel - gość Konferencji Spójne Przywództwo™

Jest studentem Zarządzania w Alternatywnej Szkole Biznesu i Rozwoju Osobowego oraz pracuje jako Senior Fullstack Engineer w AcaiSoft. Oprócz tego, pasjonuje się nowymi technologiami, świetną kawą i przemyślanym designem. Zajmuje się też automatyzacją rzeczy codziennego użytku.

Andrzej Halesiak - - gość Konferencji Spójne Przywództwo™

Jest ekonomistą oraz członkiem Towarzystwa Ekonomistów Polskich, a także Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego i Instytutu Spraw Publicznych. Jest absolwentem stosunków międzynarodowych, programu EMBA oraz Akademii Psychologii Przywództwa. Dodatkowo, publikuje felietony na łamach Parkietu oraz prowadzi blog „Rytm życia, rytm gospodarki”.

Jolanta Jakóbczyk - gościni Konferencji Spójne Przywództwo™

Jest ekspertką w zarządzaniu kapitałem ludzkim i wiedzą oraz pełni funkcję Wiceprezesa Instytutu Humanites. Ponadto, przez ostatnie 10 lat była odpowiedzialna za zasoby ludzkie w instytucjach rynku finansowego. Wcześniej też pracowała jako Knowledge Manager w branży konsultingowej dla Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadziła również projekty z zarządzania talentami i kompetencjami, wdrażała modele kompetencji oraz programy rozwoju przywództwa.

Adrianna Lewandowska - gościni Konferencji Spójne Przywództwo™

Jest wizjonerką polskiej przedsiębiorczości rodzinnej, a także strategiem i doradcą. Od lat wspiera biznesy rodzinne w zakresie strategii rozwoju, sukcesji oraz zarządzania zmianą międzypokoleniową. Ponadto, jest członkiem IFERA, wykładowcą MBA oraz autorką książek, takich jak „Stawka większa niż biznes” i „Model BELIEFS”. Dodatkowo, jest założycielem i prezesem Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Katarzyna Pakosińska - gościni Konferencji Spójne Przywództwo™

Aktorka, dziennikarka i konferansjerka. Autorka książek o Gruzji i trylogii dla dzieci o przygodach Maliny, współzałożycielka Kabaretu Moralnego Niepokoju. Na scenie występuje w monodramie „Dobry wieczór z Pakosińską” i stand-upie „Trzy Dekady Śmiechu”. Ambasadorka organizacji Kwiat Kobiecości, mentorka programu Vital Voices Chapter Poland, współpracuje z Fundacją „Zaczytani”. Twarz kampanii „Nie hejtuję. Motywuję”.

Mariusz Pawełczyk - gość Konferencji

Obecnie pełni funkcję Head of CEE & MEA w eStoreMedia, rozwijając biznes w Europie Środkowo-Wschodniej, Bliskim Wschodzie oraz Afryce. Ponadto, jest byłym Dyrektorem Zarządzającym w Sociomantic Labs i odpowiadał za rozwój biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej w dunnhumby. Pełnił funkcję Dyrektora Marketingu w PKP Intercity SA, gdzie był odpowiedzialny za strategię marketingową największej firmy kolejowej w Polsce.

Sebastian Ptak - gość Konferencji

Jest ekspertem rynku fintech oraz współtwórcą nowoczesnego sektora płatniczego w Polsce. Ponadto, jest menedżerem C-level z ponad 20-letnim doświadczeniem i obecnie pełni funkcję prezesa zarządu Blue Media SA. Dodatkowo, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a także został uhonorowany tytułem Ambasadora Gospodarki Elektronicznej, Odznaką Honorową ZBP oraz Medalem Mikołaja Kopernika za zasługi w rozwoju sektora bankowego.

Adam Rozwadowski - gość Konferencji

Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej, założyciel Biura Projektowania i Realizacji Inwestycji Elektroenergetycznych ENEL w 1984 roku. W 1993 roku otworzył Centrum Medyczne ENEL-MED, które stało się jednym z największych dostawców abonamentowej opieki medycznej dla przedsiębiorstw. W 2011 roku wprowadził ENEL-MED na Giełdę Papierów Wartościowych. Po sukcesji firmą zarządzają synowie. Prezes Zarządu Family Business Network Poland.

Aleksandra Sierakowska - gościni Konferencji

Przez ostatnie 20 lat pracowała w rodzinnej firmie produkującej izolacje i uszczelnienia dla przemysłu oraz budownictwa, awansując od asystentki do Wiceprezesa i Dyrektora Generalnego. Ponadto, ukończyła studia na Université Paris Diderot, SGH w Warszawie, Erasmus University of Rotterdam oraz Uniwersytecie Gdańskim. Jest też absolwentką Akademii Psychologii Przywództwa oraz studium Autorytety pod kierownictwem Jacka Santorskiego.

Zofia Rogala - gościni Konferencji

Jest koordynatorką Konkursu „Firma Przyjazna Rodzinie/Człowiekowi” oraz analityczką Instytutu Humanites, a także współautorką raportów „Well-Working 2022. Odpowiedzialność Rodzinna Biznesu” i Raportów Dobrych Praktyk Pracodawców. Ponadto, jest absolwentką Kolegium Studiów Międzywydziałowych UW (matematyka) oraz programu Phoenix Institute in Advanced Social, Economic, and Political Studies.

Zuzanna Skalska - gościni Konferencji

Od ponad 25 lat inspiruje liderów i decydentów do przyszłościowego myślenia w biznesie. Ekspert ds. strategicznych innowacji, doradza firmom, instytucjom publicznym i NGO z różnych branż na całym świecie. W swojej pracy łączy Sygnały Zmian z różnych sektorów, aby prowokować myślenie spekulatywne. Wykłada na wielu uczelniach i uczestniczy jako prelegent w opiniotwórczych wydarzeniach. Od ponad 30 lat mieszka w Holandii.

Lucyna Stańczak-Wuczyńska - gościni Konferencji

Jest przewodniczącą i członkinią niezależną Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polska. Magister ekonomii na SGH w Warszawie oraz absolwentka studiów podyplomowych Advanced European Studies w College of Europe w Brugii. Dodatkowo, od maja 2021 roku pełni funkcję przewodniczącej Rady Doradczej Chapter Zero Polska. Ponadto, w 2015 roku została uznana za jedną z 10 najbardziej wpływowych kobiet polskich finansów przez Instytut Innowacyjna Gospodarka i Związek Banków Polskich.

Katarzyna Stoparczyk - gościni Konferencji

Jest dziennikarką, autorką książek oraz reżyserką spektakli teatralnych. Znana jest z audycji „Dzieci wiedzą lepiej” oraz „Myślidziecka 3/5/7”, a także programu „Zagadkowa niedziela” w Polskim Radiu. Ponadto, pełni funkcję ambasadorki Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Jest też jurorką Konkursu na najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży Festiwalu Dwa Teatry oraz Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”. Została uhonorowana Nagrodą Safony oraz tytułem Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.

Tomasz Szlendak - gość Konferencji

Jest dyrektorem Academia Rerum Socialium – Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UMK w Toruniu. Ponadto, jest socjologiem kultury, rodziny oraz antropologiem społecznym. Dodatkowo, jest stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz tygodnika „Polityka”. Był także członkiem Komitetu Polityki Naukowej oraz Zespołu ds. Polityki Rodzinnej Prezydenta RP. Został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz medalem „Thorunium” za zasługi dla Torunia. Jest autorem kilkunastu książek, w tym kryminału historycznego.

Józef Wancer - gość Konferencji

Jest honorowym przewodniczącym rady nadzorczej BNP Paribas S.A. i byłym prezesem Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas S.A. i Banku BGŻ. Ponadto, przez blisko 25 lat był związany z Citibankiem, gdzie pełnił funkcje kierownicze w filiach w Japonii, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Dodatkowo, jest absolwentem ekonomii na City College Uniwersytetu Nowojorskiego oraz zarządzania na Uniwersytecie Webster w Wiedniu. Został też odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Odrodzenia Polski za swoje osiągnięcia w bankowości.

Roman Wieczorek - gość Konferencji

Jest prawnikiem oraz byłym Prezesem Zarządu Skanska SA w Polsce, a także Wiceprezesem Wykonawczym Zarządu Światowego Grupy Skanska w Sztokholmie oraz Prezesem Skanska Czechy i Słowacja. Ponadto, jest członkiem Międzynarodowej Rady Doradców CEELI, Rady Instytutu Humanites oraz szefem ekspertów Instytutu Biznesu Rodzinnego. Dodatkowo, pełni funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Ośrodka Profilaktyki Nowotworowej w Poznaniu.

Maciej Witucki - gość Konferencji

Prezydent Konfederacji Lewiatan, wcześniej wiceprezydent (2006-2019). Karierę rozpoczął w Banku Cetelem (Paribas), potem w zarządzie Lukas Bank (Credit Agricole) i Grupie Orange. Były prezes Work Service S.A. (2016-2018) i Francuskiej Izby Gospodarczej w Polsce (2010-2017). Zasiada w radzie nadzorczej AXA Polska, przewodniczy Radzie Programowej Polskiego Forum Obywatelskiego, jest członkiem Rady Dyrektorów Atlantic Council i zarządu Fundacji Centrum im. Bronisława Geremka.

Agnieszka Żak - gościni Konferencji

Jest absolwentką Akademii Przywództwa Liderów Oświaty i dyrektorką Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach od 7 lat. Ponadto, jest anglistką z tytułem MBA z Politechniki Wrocławskiej. Dodatkowo, pełni funkcję egzaminatora maturalnego OKE i TOEFL oraz jest autorką publikacji na temat przywództwa. Jest również prelegentką, zaangażowaną w pomoc kobietom.

Cezary Żechowski - gość Konferencji

Jest psychiatrą i psychoterapeutą dzieci, młodzieży, dorosłych oraz rodzin. Kieruje też Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim w Warszawie oraz jest ordynatorem oddziału rehabilitacji psychiatrycznej dla młodzieży. Ponadto, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, Collegium Medicum UJ, SWPS, UKSW oraz Uczelni Łazarskiego.

Zofia Dzik - twórczyni Konferencji Spójne Przywództwo™

Jest innowatorką, inwestorką oraz przedsiębiorczynią, a także doświadczoną C-Level menadżerką. Ponadto, jest pionierką rynku fintech w obszarze direct w regionie CEE oraz fundatorką Instytutu Humanites – think&do tanku zajmującego się rozwojem Spójnego Przywództwa™ i kapitału społecznego. Łączy tematykę człowieka i technologii. Jest też autorką Modelu „Wioski” Ekosystemu Społecznego oraz Modelu Spójne Przywództwo™.