10 zasad do zachowania higieny cyfrowej

Instytut Humanites jako think&do tank nie tylko dostrzega zagrożenia, wynikające m.in. z dużej ilości czasu spędzanej przed komputerem czy smartfonem, ale szuka odpowiedzi na te zagrożenia. Przygotowaliśmy 10 zasad higieny cyfrowej, które pomogą Wam kontrolować swój czas i spędzać go lepiej. Zasady inspirowane są artykule Zofii Dzik „Chory, głupszy, łatwiej sterowalny?”, który ukazał się na łamach magazynu Think Tank.

Zagrożenie do zasady 1: „Przeciętny mieszkaniec Ziemi poświęca ok. 40 proc. swojego życia, włączając w to sen, na korzystanie z urządzeń elektronicznych”.

Zagrożenie do zasady 1: „Przeciętny mieszkaniec Ziemi poświęca ok. 40 proc. swojego życia, włączając w to sen, na korzystanie z urządzeń elektronicznych”.

Zasada 1: Ogranicz czas przed smartfonem i komputerem

Ustal konkretną liczbę godzin dziennie, które możesz poświęcić na korzystanie z elektroniki. Pomóc Ci w tym może aplikacja do monitorowania czasu spędzonego przed ekranem.

Zagrożenie do zasady 2: „Od roku 2000 do 2016 poziom otyłości na świecie uległ podwojeniu i dotyczy 13 proc. populacji.”.

Zasada 2: Ćwicz regularnie

Wiele aktywności fizycznych daje możliwość nawiązania nowych znajomości, warto przy okazji dbania o swoje zdrowie i samopoczucie wykorzystać okazję do zbudowania relacji. 

Zagrożenie do zasady 3: „Badania pokazują, że średnie IQ ludzi na świecie spadło. Źródła upatruje się w „konsumpcji” gotowych informacji ograniczających sposobność do indywidualnej analizy treści i krytycznego myślenia”

Zasada 3: Ogranicz powiadomienia

Zastanów się, czy naprawdę musisz być na bieżąco z każdą aktualizacją i wyłącz niepotrzebne powiadomienia, szczególnie do popularnych aplikacji społecznościowych.

Zagrożenie do zasady 4: „Każdego dnia powstaje około 329 mln terabajtów danych. Szacuje się, że 90 proc. obecnych danych zostało wyprodukowanych w ciągu ostatnich dwóch lat”.

Zasada 4: Sprawdzaj źródła informacji

Zastanów się, które źródła informacji są dla Ciebie ważne i ogranicz dostęp do tych, które generują negatywne emocje lub nie są wiarygodne. 

Zagrożenie do zasady 5: „Badanie AMA przeprowadzone w 2012 r. wykazało, że ciągła ekspozycja na sztuczne światło z komputerów i ekranów telewizorów może zaburzać rytm dobowy, powodując zaburzenia nastroju i depresję”.

Zasada 5: Wyznacz sobie stały czas na relaks i odpoczynek

Znajdź czas na aktywności takie jak czytanie książki, medytacja czy spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Zagrożenie do zasady 6: „Badania przeprowadzone przez Instytut Pokolenia w sierpniu 2022 r. wskazują, że aż 53 proc. Polaków doświadcza poczucia samotności. Niemal 2/5 deklaruje, że często lub czasami czuje się opuszczona, a ponad 1/3 Polaków nie ma nikogo, do kogo mogłaby się w takiej sytuacji zwrócić. Poczucie samotności/osamotnienia dotyka niemal co drugiej młodej osoby.

Zasada 6: Buduj relacje offline

Staraj się spędzać więcej czasu na rozmowach twarzą w twarz i budowaniu relacji z rodziną i przyjaciółmi

Zagrożenie do zasady 7: „Według Narodowego Testu Zdrowia 40 proc. Polaków doświadcza problemów ze snem. Analizy prowadzone przez Royal Society for Public Health wykazują bardzo wysoką korelację zjawiska zaburzenia snu z czasem użytkowania mediów społecznościowych”.

Zasada 7: Wycisz się wieczorem

Dla zachowania higieny cyfrowej ważne jest, by się wyciszyć i nie mieć ekranu przed oczami, niezależnie czy oglądamy film czy przeglądamy newsy. Nadmiar niebieskiego światła ma wpływ na pogorszenie wzroku.

Zagrożenie do zasady 8: „Algorytmy serwisów internetowych i mediów społecznościowych zorientowane są na jak najdłuższe wydłużanie aktywności użytkowników w sieci”.

Zasada 8: Nie przegap relacji

Ważne jest, by zachować umiar w pracy, obowiązkach i w konsumowaniu treści, tak by codziennie znaleźć czas na pielęgnowanie relacji.

Zagrożenie do zasady 9: Przewiduje się, że przeciętny człowiek spędzi w mediach społecznościowych łącznie prawie 7 lat swojego życia.

Zasada 9: Nie daj się zniewolić

Świadomość problemu i poważne podejście do skutków, jakie mogą powodować social media, powoduje, że zaczynamy szukać rozwiązań. Nie bój się poprosić o pomoc swoich najbliższych i w razie potrzeby odezwij się do specjalisty.

Zasada 10: Dołącz do organizowanych przez nas projektów i współtwórz świat, w którym celebruje się człowieczeństwo

Nasze działania zachęcają do bycia razem, integracji międzypokoleniowej, widzenia w pracownikach osób i doceniania człowieka w sprawowanych przez niego rolach społecznych. Mamy jedno życie i wierzymy, że warto je dzielić z innymi i być blisko siebie.